Blog
Ile prądu pobiera pompa ciepła?
Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej oraz rosnącymi cenami energii, coraz więcej osób szuka alternatywnych źródeł ogrzewania. Jedną z popularnych opcji są pompy ciepła, które charakteryzują się wysoką efektywnością i niskim zużyciem prądu. Dowiedz się, jakie są rzeczywiste potrzeby energetyczne pomp ciepła oraz jakie elementy mogą wpłynąć na ich zużycie energii.
GRZEBIENIOWY GWC
Grzebieniowy GWC (Grzebieniowy Gruntowy Wymiennik Ciepła) jest urządzeniem, w którym korzystamy z geotermalnej energii, podgrzewając powietrze zimą i schładzając latem, co obniża koszty eksploatacyjne i zwiększa komfort mieszkańców. Grzebieniowy GWC jest zbudowany w postaci płaskiego, rozległego złoża żwirowego, przez które przepływa powietrze. Złoże jest położone płytko pod ziemią, co ułatwia montaż i zabezpiecza przed wysokim poziomem wody gruntowej. Dla zminimalizowania oporów powietrza, do kolektorów bocznych podłączone są przystosowane rury, które rozprowadzają i odbierają powietrze ze złoża. Kolektory boczne z rurami tworzą dwa zachodzące na siebie grzebienie (stąd nazwa opatentowanego systemu). Nad złożem znajduje się instalacja zroszenia, która zapewnia doskonałe parametry pracy wymiennika latem.
Jak zadbać o bezpieczeństwo domowej instalacji gazowej?
Instalacja gazowa to często wykorzystywane źródło energii. Jej montaż obowiązują surowe przepisy techniczne, które są gwarancją wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Jednak, w każdym przypadku może dojść do uszkodzeń instalacji. Dlatego warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenia. Co można wykonać samodzielnie, żeby zapewnić bezawaryjność? Jak o bezpieczeństwo domowej instalacji gazowej mogą zadbać profesjonaliści?
Jak wybrać kocioł gazowy do ogrzewania domu?
W trakcie budowy lub generalnego remontu, przychodzi moment, w którym należy zdecydować się na formę ogrzewania domu. Bardzo częstym wyborem jest ogrzewanie gazowe. W takim przypadku inwestor ma dwie opcje: przyłącze do zewnętrznej sieci gazowej lub własny zbiornik, co jest szczególnie dobrą opcją, kiedy nie ma dostępu do gazociągu. W drugim przypadku, należy wybrać odpowiedni rodzaj kotła gazowego. Na co należy zwracać uwagę?
Jak podłączyć gaz do domu? Etapy pracy
Korzystanie z gazu ziemnego lub płynnego w domu to wygoda. Jest to forma ogrzewania budynku, podgrzewania wody i zasilania kuchenki gazowej. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie już na etapie budowy, ale można je też wprowadzić w zamieszkałych domach. Jednak, zanim będzie możliwość skorzystania z tej opcji, należy wykonać przyłączenie sieci gazowej. Warto wiedzieć, jak przebiega realizacja instalacji wewnętrznej.